.jpg)
AKADEMICKI ZESPÓŁ TAŃCA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ "DĄBROWIACY"
Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy” został założony z inicjatywy młodzieży studenckiej w listopadzie 1973 roku. Pierwsze swoje kroki na scenie Zespół stawiał 17 maja 1974 roku otwierając studenckie Juwenalia.
Akademicki Zespół Tańca „Dąbrowiacy” jest zrzeszony w Polskiej Sekcji CIOFF® (Stowarzyszenie – Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) oraz PASF (Polskie Akademickie Stowarzyszenie Folklorystyczne). Zespół tworzy wykwalifikowana kadra instruktorska oraz około 50 tancerzy.
Zespół posiada również swoją kapelę ludową złożoną z 8 muzyków. "Dąbrowiacy” szczególnie wiernie odtwarzają zwyczaje ludowe w obrazach tanecznych i tradycyjnych pieśniach Śląska.; W swoim repertuarze posiada kilka wariantów programowych, w tym wszystkie tańce narodowe i spektakle o tematyce regionalnej, na które składają się tańce i pieśni z wielu regionów naszego kraju, m.in.:
-
Śląsk - Pszczyna
-
Śląsk - Rozbark
-
Zagłębie
-
Beskid Śląski
-
Nowy Sącz
-
Rzeszów
-
Kraków
-
Lublin
-
Opoczno
-
Łowicz
-
Kujawy
-
Polskie Tańce Narodowe (Polonez, Mazur, Krakowiak, Oberek, Kujawiak)
Chroniąc i kultywując dziedzictwo narodowe Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy” stał się polskim wzorcem artystycznie opracowanego folkloru śląskiego oraz artystycznym ambasadorem kultury polskiej za granicą.
Zespół nie pozostaje obojętny na potrzeby innych i włącza się w różne akcje o charakterze charytatywnym. Prowadzi też cykliczne zajęcia taneczne i wokalne mające na celu naukę polskich tańców narodowych oraz regionalnych oraz pieśni ludowych oraz kolęd i pastorałek.
Za działalność artystyczną i edukacyjną Zespół otrzymał:
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (1983),
- Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury
(1989);
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1989);
- Odznaka „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej (1998);
- Dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (2004); (2009),
- Nagroda za: „wysoki poziom wykonawczy programu i dbałość o zachowanie tradycyjnych cech regionalnych” na XVI Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych TKB (2005)
- Złota Honorowa Odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2014)
- Brązowy Medal Gloria Artis (2019)
- “Marka Śląskie” (2024)