
BYTOMSKI KOLEKTYW ŚPIEWACZY
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa blisko 30 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od ponad 4 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego Polski i Ukrainy. Na co dzień różni je praktycznie wszystko – profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia. Kolektyw nawiązuje do tradycji górnośląskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest również symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Górnym Śląskiem.
Koncerty Kolektywu stanowią pretekst do spotkania z wielokulturowością towarzyszącą historii regionu, okazję do zrozumienia kontekstów i powiązań z tradycjami dzisiejszej Ukrainy. Są wreszcie okazją do rozmów i dialogu międzypokoleniowego, do zadawania pytań o tożsamość.
Formacja zrealizowała dotąd cztery widowiska wielkoformatowe na scenach Teatru Rozbark w Bytomiu, Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Bytomskiego Centrum Kultury: “Wszystkie moje nadzieje. Koncert pieśni tradycyjnych z Polesia” (2021), “DO DUCHÓW WOŁAMY/do ciebie śpiewamy” (2022), „ZMIERZCHY/ŚWITANIA” (2023) oraz „W Bytomiu Miasteczku Przekrasnym. Koncert urodzinowy dla mieszkańców” z udziałem Power of winds. Koncertowej Orkiestry Dętej (2024). Spektakle spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem widowni budując markę zespołu. Zaowocowały wieloma zaproszeniami do realizacji koncertów w wielu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i nie tylko.
Zespół stanowi część Postindustrialnej Orkiestry Rozrywkowej Radio Hoym, z którą koncertował w ramach Europejskiej Barbórki w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku w grudniu 2024 r.
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to autorski projekt Marleny Hermanowicz, zainaugurowany w roku 2021 dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo [folklor i tradycja].